Wspólnota Polska
kultura
.wspolnotapolska.org.pl
  • Strona główna
  • Kultura
  • W Rzeszowie rozpoczął się XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

W Rzeszowie rozpoczął się XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Barwny korowód z udziałem około tysiąca przedstawicieli Polonii z pięciu kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainaugurował w piątek po południu w Rzeszowie XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza potrwa do 25 lipca.

Pierwsze grupy przybyły do Rzeszowa już od wtorku. Poznają  region i ćwiczą przed festiwalem. W tym roku do stolicy Podkarpacia przyjechało łącznie około 1,1 tys. przedstawicieli Polonii i Polaków z 14 krajów świata. Są to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące. Przybyli  z pięciu kontynentów: Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Najliczniej - jak zwykle - reprezentowana jest Polonia z USA - 8 zespołów i Kanady - 9.

Wśród zespołów są takie, które po raz pierwszy biorą udział w ŚFPZF: Kukułeczka z Australii, Perła z Litwy, Lasowiacy ze Szwajcarii, Ojczyzna z Baltimore w USA i Rodacy z Hamtramck w USA. Są też weterani festiwalowi: czeska Olza z Cieszyna, która w festiwalu uczestniczy 14. raz, Wesoły Lud z Chicago - 11. raz i Wilia z Litwy - po raz 10.

Najmłodszy czynny uczestnik tegorocznego festiwalu ma 16 lat, najstarsza osoba goszcząca w Rzeszowie w ramach imprezy – 89 lat.

Na scenie rzeszowskiego Rynku w imieniu wszystkich Polonusów przemówił również przedstawiciel czeskiego zespołu „Olza”, który w festiwalu uczestniczy już 14 raz. – Dziękujemy Rzeszowowi za tak miłe przyjęcie – mówił czeski tancerz.

Wszyscy Polonusi, którzy zgromadzili się na płycie Rynku, odśpiewali również hymn festiwalowy w refrenie, którego wybrzmiały słowa  „Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie. Odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie”.

Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę, zespoły polonijne będą występować na rzeszowskim rynku, na scenie w Millenium Hall oraz w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie będą prezentować polskie tańce.

W niedzielę, 23 lipca o godz. 9.00 w katedrze rzeszowskiej Biskup Rzeszowski Jan Wątroba będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Polonii. 


W poniedziałek (24 lipca) o 19:00 odbędzie się w hali Podpromie koncert „Folklor Narodów Świata”, a we wtorek (25 lipca) również w tym samym miejscu i czasie – Koncert Galowy „Karczma na podzamczu”, który zakończy tegoroczny festiwal. Pełny program możecie sprawdzić TUTAJ


Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK