Wspólnota Polska
kultura
.wspolnotapolska.org.pl

PO RAZ PIERWSZY POLONIA ZAŚPIEWAŁA W OPOLU

Dużym sukcesem zakończył się I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki ”Opole 2017” odbywający się w dniach 12-15 lipca br.  

 

Podczas koncertu finałowego licznie zgromadzona w Filharmonii Opolskiej publiczność nie szczędziła braw 18 filnalistom, wyłonionym spośród 22 uczestniczących  w festiwalu polonijnym.

 

Owacjami podziękowano też pomysłodawczyni i głównej organizatorce festiwalu,  red. Halinie Nabrdalik z Radia Opole, pełniącej funkcję prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", za zaproszenie do Opola, Stolicy Polskiej Piosenki, wielu  wspaniałych wykonawców  z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Republiki Czeskiej, Niemiec, Francji, Holandii, Hiszpanii oraz Kanady. 

- Tyle lat musieliśmy w Opolu czekać na to artystyczne zdarzenie - podsumowała   Irena Kalita, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa oraz Kresów Południowo-Wschodnich. - Chwała „Wspólnocie  Polskiej”, że się podjęła  organizacji tego wyczekiwanego przez Polonię Festiwalu.

Pierwszy koncert, konkursowy, odbył się 13.07.2017.  na Zamku Piastów Śląskich. Wszyscy byli świetni - stwierdziła po tym wydarzeniu red. Marzena Mielcarek, przewodnicąca jury,  ale konkursowa konwencja festiwalu  wymagała od nas pewnego przesiewu  - dodała z poczuciem żalu.

 I nagrodę w IPFPP w Opolu  w wyokości 6 tys. zł zdobyła Magdalena  Baryła mieszkająca od kilkunastu lat w Niemczech, gdzie prowadzi polskojęzyczne przedszkole. Artystka zaśpiewała piosenkę z repertuaru Darii Zawiałow pt. "Malinowy Chruśniak". W rozmowie z Radiem Opole powiedziała, że festiwal polonijny to bardzo ważne i potrzebne wydarzenie. - Uważam, że my, Polonia na całym świecie powinniśmy się jednoczyć i razem takie projekty tworzyć.

I nagroda w I PFPP w Opolu: Magdalena Baryła z zespołem z Niemiec.

 

Drugą nagrodę wartości 4  tys.  zł  otrzymała  Wiktoria Chomczukowa z Białorusi, a trzecią o  wartośći 3 tys.  zł  Noemi Macura z z Zaolzia z zespołem „NOEMI-RAKLES”.

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia wartości 1000 zł. Otrzymały je: Elżbieta Oleszkiewicz z  Litwy, Karolina POP Fedorowsky z Francji oraz Barbara Łakota z Republiki Czeskiej.

Nagrodę Radia Opole w postaci dziesięciogodzinnej sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M otrzymała Barbara Łakota z Zaolzia. Młoda artystka zaśpiewała w Opolu piosenkę zespołu O.N.A pt. "Koła czasu".

Wręczono także honorową nagrodę im. Jacka Juliusza za promocję polskiej kultury za granicą i środowiskach polonijnych. Otrzymał ją Leonard Paszek z Niemiec, który aktywnie działa w Polonijnej Telewizji PePeTV w Essen.

Koncert laureatów I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki był także okazją do wręczenia burmistrzowi Głogówka Andrzejowi Kałamarzowi honorowej nagrody za wspieranie festiwalu, działalności polonijnej oraz pomoc Polakom na Wschodzie .W gronie przyjaciół Festiwalu znaleźli się także  Marszałek Województwa Opolskiego A.Buła, starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Sponsorami festiwalu były Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Kożlu  oraz prywatny przedsiębiorca Zenon Maślona.

 

Festiwal zorganizował Opolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", a Radio Opole było jego współorganizatorem.                                

 

Oprac. Dominik Skalny 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK