Wspólnota Polska
kultura
.wspolnotapolska.org.pl

XI Festiwal Polskiego Kina w Orenburgu

W dniach 18-25 października br. na Festiwalu Polskiego Kina orenburska publiczność już po raz jedenasty miała okazję obejrzeć najlepsze, najbardziej wartościowe i oryginalne polskie produkcje ostatnich lat, które zdobywały uznanie i nagrody na prestiżowych przeglądach oraz światowych festiwalach.

Rosnąca popularność Festiwalu napawa optymizmem i dumą. Wspaniale jest obserwować szacunek rosyjskich widzów do kina i jego twórców. Z wielkim sercem i zainteresowaniem widzowie przyjmują polskie filmy.

Pokazom odbywającym się w nowoczesnym multimedialnym kinocentrum „KinoCity” towarzyszyły spotkania, dyskusje widzów po projekcjach filmów, wystawy, atrakcje, konkursy, prezentacje, dzięki którym festiwal stał się faktycznie wielkim świętem polskiej kultury.

Przez osiem jesiennych dni gościły w Orenburgu najlepsze polskie filmy ostatnich lat. W podniosłą i radosną atmosferę święta wpisał się urozmaicany program festynu. Tym razem zaprosiliśmy na kolejne przeżycia, kolejne emocje i kolejne świetne polskie filmy.

Na ekranie „KinoCity” pojawiły się między innymi „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Anatomia zła” Jacka Bromskiego, „Tylko nie teraz!” Walerija Pendrakowskiego, „Miłość na wybiegu” Krzysztofa Langego, „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Na otwarciu festynu 18 października br. odbyła się projekcja nowego filmu „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego - polsko-szwedzka opowieść o problemach wyobcowania Polaków na emigracji, bezdusznej opieki społecznej oraz tego, jak niewinne kłamstwo może namieszać w naszym życiu.

Widzowie przyjęli ten film bardzo dobrze. Pod wrażeniem „Obcego nieba” chętnie zostali po seansie, aby porozmawiać na temat filmu. Wątpliwości i pytania widzów krążyły głównie wokół wątku opieki społecznej w Szwecji i systemu, który został ukazany. Uczestnicy rozmowy byli ciekawi, czy mimo tego, że rodzice odzyskali swoją córkę, aby na pewno jest to happy end tej historii? 

Nie zabrakło również najwybitniejszego dzieła Małgorzaty Szumowskiej - film "Body/Ciało” - najlepszego z roku 2015, zdobywcy Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2015 r. Obraz Szumowskiej na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie - w Berlinie - został doceniony przez międzynarodowe jury, zdobywając Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. A roku bieżącym „Body/Ciało” zostało nominowane wśród 12 tytułów do Nagrody Publiczności EFA.

Publiczność bardzo emocjonalnie reagowała na wszystko co działo się na ekranie, w trakcie trwania seansu. Na spotkaniu po projekcji, była okazja do skonfrontowania swoich przemyśleń, zainteresowanie było ogromne, do tego stopnia, że przenosiło się jeszcze na jakiś czas po pokazach.

Filmem zamknięcia był obraz o niezwykłym, wybitnym polskim lekarzu Zbigniewie Relidze, film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, obsypany nagrodami na festiwalu w Gdyni w 2015 r. Film „Bogowie” został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2015 w kategorii najlepszy polski film, zdobył dodatkowo sześć „Orłów”, cztery Złote Lwy i wiele innych nagród.

Projekcjom towarzyszyły wydarzenia kulturalne, takie jak dyskusje z widzami, wystawy, atrakcje muzyczne oraz taneczne. 

Uroczystość otwarcia XI Festiwalu polskiego kina zebrała w najnowszym kinocentrum „KinoCity” setki widzów, miłośników polskiego kina, orenburską publiczność. Zgodnie z tradycją z ubiegłych lat podczas festynu odbyło się otwarcie polskich wystaw, zaprezentowanych w pięknym foyer kinocentrum „KinoCity”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa dekoracyjnej sztuki ze zbiorów centrum „Czerwone Maki”: hafty z motywami charakterystycznymi dla różnych regionów Polski, wycinanki, przedmioty pamiątkowe, albumy przedstawiające sztukę ludową, unikalne przedmioty ręcznej roboty, od wyrobów ze skóry i drewna, po serwety i obrusy. Szczególny koloryt dodawała dekoracja w barwach narodowych. Ozdabiała ją girlanda białych i czerwonych baloników.

Najlepsze ilustracje do dzieł wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza można było oglądać na wystawie nagrodzonych prac malarskich. Autorami ilustracji są dzieci, które w ramach obchodów Roku Sienkiewicza w Orenburgu brały udział w konkursie ilustracji utworów Sienkiewicza. Kolorowe i czarno-białe ilustracje przybliżają historyczne czasy, przedstawiają sienkiewiczowskich bohaterów - ich ubiory, uzbrojenie, uczty, polowania, pojedynki itp.

Czekał na gości również słodki poczęstunek – słynny „mazurek”, zaś na pamiątkę chętni mogli wziąć broszurę zawierającą turystyczną informację o Polsce. W foyer „KinoCity” brzmiały popularne polskie piosenki, hity na polskich listach przebojów.

Uroczyste otwarcie Festiwalu uświetnił również niezwykły program artystyczny zespołu ludowego „Cyrk Antre” centrum studenckiego przy Pałacu Kultury „Rosja” Uniwersytetu Państwowego. Przedstawienie cyrkowe dla dzieci i dorosłych odbyło się na najwyższym poziomie. Artyści, występujący w zespole, są uczniami szkoły cyrkowej pod kierownictwem Lubow Gurewninoj, laureatami wielu festiwali. Cyrk jest dla tych dzieci spełnieniem życiowych marzeń, pasją.

W programie artystycznym usłyszeliśmy bardzo popularną piosenkę z repertuaru Maryli Rodowicz „Kolorowe jarmarki” w języku polskim w wykonaniu młodej artystki zespołu „Drewis” Lilii Farchsztatowej. Gdy Lilja zaśpiewała „Jarmarki” po polsku, okazało się, że cała publiczność znała tekst piosenki.

XI Festiwal Polskiego Kina w Orenburgu należy uznać za wyjątkowo udany. Organizatorem XI Festiwalu Polskiego Kina było Orenburskie Obwodowe Kulturalno-Oświatowe Centrum „Czerwone Maki”, przy wsparciu finansowym Ambasady RP w Moskwie.

Projekt był współfinansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Wanda Seliwanowska
Prezes Orenburskiego Obwodowego Kulturalno-Oświatowego Centrum „Czerwone Maki"

Źródło: Rodacy na Syberii

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK