Wspólnota Polska
kultura
.wspolnotapolska.org.pl

III Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu

Dnia 5 czerwca br. w ramach Dni Kultury Polskiej na Żmudzi odbył się III Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu. Mszę Św. w katedrze pw. Chrystusa Króla odprawił emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas, a uświetniły ją swym śpiewem chóry „Wrzos” z Kętrzyna i „Preludium” ze Szczytna. Grała Strażacka Orkiestra Dęta z Kadzidła. Świętowano również Dzień Ojca. Piękne, bardzo życzliwe Polakom kazanie wygłosił biskup Jonas Kauneckas. Po Mszy Św. wielobarwny korowód zespołów, na czele z biskupem niosącym flagę litewską, ruszył w kierunku placu Wolności.

Otwierając festiwal i życząc wszystkim zebranym miłego odbioru gości witały Danute Kriščiuniene i Irena Duchowska. Szczególnie ciepło przemawiali - emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas, poseł na Sejm RL Povilas Urbšys, wicemer Poniewieża Petras Luomanas, przewodniczący Oddziału Światowej Federacji Pokoju na Litwie - Raimondas Urbonas, wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Uczestnicy festiwalu: Strażacka Orkiestra Dęta (Stanisław Gawrych, Kadzidło); Kapela ludowa „Jany“ (Wiktor Bochenek, Niebylec); Zespół akordeonistów (Janina Mikalkevičienė, Nowe Miasto-Naujamiestis); Zespoły taneczne: "Kurpianka" (Paweł Łaszczych, Kadzidło), "Taka paka" (Marek Strzemecki i Barbara Patruś, Rzeszów); z Poniewieża: „Grandinele” (Zita Rimkuvienė), „Liepsna" i „Selevy" (Regina Liutkevičienė), grupa Centrum Rehabilitacji Głuchych i uczniów Szkoły Słabosłyszących i Głuchych (Genovaitė Sipavičienė). Chóry: "Preludium" (Joanna Gawryszewska , Szczytno), "Wrzos" (Cezary Nowakowski, Kętrzyn); Trio Galicyjskie (Wiktor Bochenek, Niebylec).

Kolejny Festiwal odbył się dzięki przyjaźni i ścisłej współpracy Stowarzyszenia Polaków Kiejdan z Klubem „Aktywnych kobiet” Poniewieża, Szkołą dla Słabo Słyszących i Głuchych w Poniewieżu na czele z prezesem Danute Kriščiuniene - która ma polskie korzenie i jest najaktywniejszym członkiem Koła ZPL w Poniewieżu. Tradycyjnie, o przyjęcie polskich zespołów w Poniewieżu szczególnie dbała rodzina Duchowskich. Smaczne cepeliny z Kiejdan do Poniewieża przywiozła właścicielka kawiarni „Savas kampas” – Audrone Alekniene, również mająca polskie korzenie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom, sponsorom, organizatorom i widzom, którzy stworzyli pogodną aurę imprezy, po wyjeździe z której świat zabarwił się w piękniejsze i cieplejsze kolory, a człowiek chce być lepszym…

Irena Duchowska

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK